Isten valamit igazán jól csinál” – megugrott a Biblia eladása az Egyesült Államokban.
2024-ben 22%-kal nőtt a Biblia eladása, amely a Z generáció hit iránti érdeklődéséből is fakadhat.
A Sport szelet megszűnik, de a többiek tartják magukat.
Nyitókép: Wikipédia
Augusztus elején robbant a hír, hogy a népszerű Sport szelet gyártója megszünteti az ikonikus magyar édesség árusítását, így eltűnik a boltokból sokak kedvenc csokoládéja.
A Mindmegette.hu felidézte, hogy 1953-ban a kicsi, 25 grammos Sport szelet augusztus 20-án került a boltok polcaira, a Népstadion megnyitásának alkalmából. A kézműves technológiával gyártott édesség csomagolása
már akkor is az ismert alufóliából és a zöld színű papírból állt,
de eredetileg egy Szécsényi József magyar olimpikonról mintázott diszkoszvető alakja volt rajta látható. MHK Sport szelet néven hozták forgalomba, majd az 1956-os forradalom után a gyártás MHSZ Sport szelet néven folytatódott.
A rendszerváltás után pár évvel, 1993-ban a Kraft Jacobs Suchard cég megvásárolta a gyártóvállalatot. A Sport szelet kiszerelése 31 grammosra nőtt, az eredeti terméket pedig kicsi Sport szeletként emlegették. Nem sokkal később megjelent a 42 grammos Sport szelet XL is, az elmúlt években pedig sok más különlegességgel – a szaloncukortól a jégkrémig – bővült a termékkínálat – sorolta a gasztroportál.
Jó hír ugyanakkor, hogy a Boci-csoki, a Melba és a Párizsi kocka védjegyei magyar kézbe kerültek.
a Nestlé tavasszal bejelentette, hogy a Cerbona (A.R.M. Alba Régia Mercator Kft.) vásárolja meg a népszerű csokoládékockák gyártását.
Nagy örömünkre szolgál, hogy a sikeres tárgyalásokat követően a 100 százalékban magyar tulajdonban álló Cerbonához kerül a közel 100 éves múltra visszatekintő Boci, Melba és Párizsi kocka – mondta Mészáros Tamás, a Cerbona vezérigazgatója. „Örülünk annak, hogy a népszerű márkákat megvásárolhattuk, és a Cerbona biztosíthatja további növekedésüket” – tette hozzá.
A Boci csoki története egészen az 1920-as évekig nyúlik vissza. Bár akkoriban még Szerencsi tejcsokoládé néven került a boltokba. A táblás csoki megszületésére viszont szintén egészen az 1950-es évekre nyúlik vissza, amikor megjelent a csomagoláson az ismert csengettyűs bocifigura. A Boci-csoki elnevezést így is csak a nyolcvanas években vezették be.
A Sport szeleten valamint a Párizsi és Melba kockán kívül számos más olyan retró édesség létezik, ami évtizedek óta nem vesztett népszerűségéből, holott már megváltozott a gyártója és sokszor az íze is.
Az egyik ilyen a már többféle ízben gyártott, ostyarétegekből álló, eredetileg ét- vagy tejcsokoládés Balaton szelet. Ennek az édességnek a története is az ötvenes években kezdődött a Szerencsi Csokoládégyárban, majd a gyártás Győrben folytatódott. A tulajdonosok többször változtak, a Balatont ma a Nestlé gyártja.
A Balaton mellett sokak emlékezhetnek még a Kapucíner, Lottó, Szamba szeletekre,vagy éppen a Duna kavicsra.